LT Stable - шаблон joomla Книги

Maltas Bērnu un jauniešu centrs realizē divus projektus jauniešiem

Vasaras izskaņā Maltas Bērnu un jauniešu centrs realizēja divus izzinošus un aktīvus projektus: aktīva dzīvesveida  projekts jauniešiem “Esi kustībā” (23. augustā) unneformālo apmācību projekts jauniešiem “Asmu Latgalīts” (no 27. līdz 29.augustam).

Projekta “Esi kustībā” mērķis un uzdevumi bija popularizēt veselīgu,  aktīvu dzīvesveidu jauniešu vidū, kā arī noorganizēt dažādu vasaras sporta aktivitāšu dienu jauniešiem ūdens tūrisma attīstības centrā “Bāka”. Projekta mērķis un uzdevumi bija sasniegti, jo astoņpadsmit Maltas, Lūznavas un Silmalas jaunieši aktīvi un aizrautīgi pavadīja dienu ūdens tūrisma attīstības centrā „Bāka”, gleznainā Lubānas ezera krastā. Projekta dalībnieki tika iesaistīti dažādās sporta spēlēs un komandu saliedēšanas aktivitātēs. Ūdens tūrisma attīstības centra  „Bāka” sporta laukumi un sporta inventārs deva iespēju jauniešiem apgūt  jaunas iemaņas tādos vasaras sporta veidos kā -  volejbols un teniss. Papildus sporta spēlēm bija iespēja apgūt  laivošanu ar SUPdēļiem un smailītēm. Jaunieši ar prieku piedalījās  grupu darbos un grupas saliedēšanas aktivitātēs, ko vadīja vieslektors Jānis Šaudiņš.  Diena paskrēja nemanot jautrā  un aktīvā atmosfērā.

Otrā projekta “Asmu Latgalīts” mērķis bija veicināt Rēzeknes novada jauniešu patriotisko apziņu, rosināt interesi par Latgales kultūru.       Mūsdienās jaunieši maz interesējas par senatni un nemaz nezin, cik interesanta tā ir. Tiek aizmirstas daudzas tradīcijas. Tāpēc projektā caur daudzveidīgām aktivitātēm tika iepazīts  Latgales kultūras mantojums.

Pirmajā dienā pēc grupas dalībnieku saliedēšanas un iepazīšanās aktivitātēm jaunieši  devās apskatīt un iepazīt podnieku Ušpeļu dzimtas darbnīcu. Kolorītajā lauku sētā projekta dalībnieki iepazina atraktīvā podnieka Aivara Ušpeļa darbnīcu un saimnieces Vēsmas Ušpeles eļļas gleznas, apskatīja senlietu kolekcijas. Pēcpusdienā jaunieši devās apmeklēt “Kroma kolnu”, kur tika iepazīta latgaļu senvēsture, unikālas, krāšņas un daudzveidīgas rotas, seno karavīru ekipējumi, ieroči, cīņas māksla un sadzīve. Jauniešiem arī bija iespēja izmēģināt loka šaušanas mākslu, kas dažiem bija īsts izaicinājums. Pirmās dienas noslēgums tika pavadīts „Andrupenes lauku sētā”. Viesmīlīgā muzeja vadītāja Skaidrīte Pauliņa novadīja ekskursiju, kuras laikā jaunieši iepazina gan senču ikdienas darbus, gan daudzveidīgu amatu nepieciešamību, gan Lielā cepļa kurināšanas un māla izstrādājumu dedzināšanas iespējas mūsdienās. Ekskursija deva iespēju jauniešiem gūt priekšstatu par seno latgaļu vērtībām 9.–13. gadsimtā. Vēlāk jaunieši, lai izjustu latgaliešu garu, dzīves spēku un kulināro mantojumu, darbojās praktiski. Jaunieši Andrupenes lauku sētas saimnieces vadībā radošajā darbnīcā gatavoja Latgaliešu nacionālo ēdienu – „kļockas”. Pēc čakli aizvadītas dienas jaunieši baudīja Andrupenes lauku sētā bagātīgas vakariņas. Projekta dalībnieki  varēja nogaršot: siltu maizīti, kugeli – kartupeļu sacepumu ar sačurkstinātu cauraudzīti un sīpoliem, kā arī mājas lauku speķi.

Otrajā dienā jaunieši darbojās grupās, izpētīja, kāds ir „Latgalietis”, veica dažādus uzdevumus fotoorientēšanās aktivitātē pa Maltu. Pēcpusdienā iepazinās ar Maltas Vēstures muzeja ekspozīciju “Maltas pagasts gadsimtos no Rozentovas līdz Borovajai un Maltai” un tikās ar žurnālisti un latgalisko tematisko lapu veidotāju “Vietējā Latgales Avīzē” Skaidrīti Svikšu, uzzināja par latgaliešu valodas gramatikas īpatnībām un īstiem, bet aizmirstiem latgaliešu vārdiem, kas jauniešus neviļus atgrieza senā vēsturē par Latgales izveidošanos un atgādināja valodas saglabāšanas nozīmīgumu. Dienas noslēgumā Ivetas Alikas vadībā jaunieši varēja jautri un azartiski pavadīt vakaru, dejojot etnogrāfiskās rotaļdejas. 

Trešajā projekta dienā jauniešiem bija iespēja iepazīt Latgales vēstniecību GORS, iemēģināt dejas soli horeogrāfijas zālē, atrast savu ideālo vietu mazajā un lielajā zālē, ielūkoties aizskatuvē un mākslinieku istabās, izbaudīt vēju, sauli un pilsētas ainavu no jumta terases, sajust īpašo GORA auru. Pēc tā apmeklējuma kopā ar ģidi Marinu Sokolovu aizraujošā ekskursijā pa Latgales sirdi – Rēzekni tika izstaigātas tās vēsturiskās vietas un ieliņas. Jaunieši apskatīja sienu gleznojumus ar vienādu vadmotīvu – senlaiku pastkaršu un pilsētas seno fotogrāfiju interpretācijas gleznojumā, apmeklēja vienīgo Rēzeknē saglabājušos Zaļo sinagogu. Dienas noslēgumā projekta dalībnieki devās pie Maijas Gailumas, lai radošajā darbnīcā iepazītos ar Latgales “zeltu” – mālu. Jaunieši ar lielu aizrautību māla pikuci pārvērta katrs savā „zelta zivtiņā”.

Kopumā apmācībās piedalījās 16 jaunieši vecuma grupā no 12 līdz 21 gadiemm. Projekta dalībnieki atzina, ka šīs apmācības jauniešiem deva iespēju iepazīt Latgales kultūru, valodu, tradīcijas, amatus un lietderīgi pavadīt brīvo laiku, radoši izpausties un iegūt jaunus draugus.  

Pateicamies ikvienam, kas palīdzēja realizēt projektu, kas ar savu aizrautīgo stāstījumu vai darbībujauniešos raisīja vēlmi un spēju apzināties cieņu pret savām saknēm un piederību latgaliskajam.

Inta Bule, projektu koordinatore