LT Stable - шаблон joomla Книги
Trešdiena, 02 Decembris 2015 08:48

Maltas BJC jauno žurnālistu avīze – labākā vidusskolu grupā 11 skolu konkursā

Rēzeknes Augstskolas tradicionālās Andrejdienas dzejiski muzikālo auru šogad papildināja vēsturiskas notis, jo 27. novembrī šajā pasākumā tika apbalvoti no 13. septembra līdz 20. novembrim norisušā konkursa “Muna sāta, škola, pogosts/piļsāta 1917.–2015. godi” Latgales reģiona 11 skolu 8.–12. klašu 50 skolēni, kuri bija izveidojuši kopumā 15 avīzes, vien četrās lappusēs atspoguļojot spilgtākos savas izvēlētās vietas notikumus un likteņus 100 gadu laikā.

Vērtīgu informāciju un pieredzi zinošu un radošu skolotāju paspārnē guva skolēni no: Preiļu Valsts ģimnāzijas, Maltas Bērnu un jauniešu centra, Ludzas Valsts ģimnāzijas, Nautrēnu vidusskolas, Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas, Galēnu pamatskolas, Ābeļu pamatskolas, Daugavpils 12. vidusskolas, Ezernieku vidusskolas, Rēzeknes Katoļu vidusskolas, Rēzeknes Tehnikuma. Konkurss tika veltīts arī pirmā latgaliešu laikraksta “Gaisma” 110. jubilejai (1905) un bija viens no pasākumiem programmā „Latvijai 100”, sagaidot Latgales apvienošanās kongresa (1917), Latvijas valsts dibināšanas (1918) simtgades. To rīkoja Rēzeknes Augstskola sadarbībā ar Rēzeknes Latgaliešu kultūras biedrību un Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

11.–12. klašu grupā 1. vietu pārliecinoši izcīnīja Maltas Bērnu un jauniešu centra Žurnālistikas pulciņa meitenes (Līga Runčis, Sintija Bundere, Vita Tarasika, Lilija Orlova, Una Kancāne, Daira Aleksandroviča un Evija Laizāne), kuras ar skolotāju Skaidrīti Svikšu izveidoja savas avīzes „Dzirkstelīte” šim konkursam veltītu speciālizlaidumu “Gaisma nu Maltas BJC avīzes “Dzirkstelīte””.

Maltas jaunietēm šis projekts tiešām bija izaicinājums. Gan tāpēc, ka BJC Žurnālistikas pulciņš izveidots tikai šī gada septembrī, gan tāpēc, ka brīva laika bija tik, cik bija. Bet – visu saplānojām, paveicām un lepojamies ar savu dāvanu gan Maltai, kura gatavojas nosaukuma  gadadienas svinībām, gan arī svētku mēnesī Latvijai, jo mūsu akcentētie fakti, aptaujātie cilvēki ir daļa no visas Latvijas likteņa. Mūsu avīzes rozīnīte ir tieši cilvēku atmiņas, un pārsteidza fakti, kas atklājās gan stāstos, gan fotogrāfijās. Rezultātā BJC “Dzirkstelīte” savā novembra speciālizlaidumā izgaismoja svarīgākos mirkļus Maltas pagasta vēsturē no avīzes “Gaisma” slejām līdz pat mūsdienām.

Pateicamies mūsu atbalstītājiem un informācijas sniedzējiem: BJC vadītājai Vijai Danilovai, metodiķei Inta Bulei, Annai Jakimovai (par fotomateriāliem) un Valdim Krūzam par vērtīgajiem materiāliem; Maltas vēstures muzeja kolektīvam (Silvijai Pīgoznei, Intai Danovskai); Maltas pagasta bibliotēkas kolektīvam un īpaši Elvīrai Pinkai, Maltas pagasta pārvaldes vadītājam Vitālijam Skudram un lietvedei Elijai Sinijai; Rēzeknes Centrālās bibliotēkas vadītājas vietniecei Rutai Susejai, kā arī citiem cienījamajiem pagasta iedzīvotājiem: Valentīnai Čipānei, Klārai un Donātam Kondroviem, Marijai Podniekai, Adelei Kancānei, Annai Babrei, Regīnai Prančai, Valentīnai Rēvaldei, Pēterim Šostakam, kā arī par atsaucību – Jurim Gaigalam, Genovefai Strodei, Martai Bindukai, Valdai Batraks, Jurikai Bakānei, Aigaram Runčim, Jurim Ostrovskim u.c., tostarp Maltas pagasta autobusa šoferim Aleksandram Safonovam.

Uzvarētāju sumināšanas pasākumā vienīgi Maltas meiteņu komanda uzmanību piesaistīja arī ar oriģinālajiem T-krekliņiem, kurus mugurpusē rotāja uzraksts “Es asmu nu vītus, kas “lobim ļaudim calta””, bet priekšā – katrai meitenei savs fakts, kas viņu saista ar Maltu.

RA zinātņu prorektore, konkursa idejas autore Ilga Šuplinskanorādīja, ka “Maltas jauniešu avīzē viss bija kā nopietnā avīzē: prasmīga informācijas atlase, sasaiste ar “Gaismu”, vērīgums: “Muns nūvielejums - nasabeit izīt nu rāmju, uzajimt iniciativu, kai tū darēja "Pelieču Gaismys" redaktors, kas pīsadaleja ekspedicejā i vuoce materialus pošūs Pelēčūs. Voi Maltys BJC komanda, kas paruodeja zynuošonys par dzymtū pusi i uzruodeja teicamys īmanis avizis strukturys, koncepcejis radeišonā. Vysvaira īprīcynova, ka uzvārātuojavīžu veiduotuoji (eistineibā teišom vairuok tūs avīžu veiduotuoji, kas ari tyka pi atzineibom), ruoda, ka jim ir interese par tū, kas nūteik apleik. Tys zeimoj, ka ir cereiba, ka nuokūtnē byus specialisti, kas atškirs informaceju plyudus nu byutiskuo, kas spēs analizēt, navys sausūs skaitļūs voi klišejiskuos frāzēs izpušķuot aktualu problemu. Datorspēlei ir impulsi, bet, prūtamas, ar materiala atlasi byus juostruodoj vēļ daudz.”

Rēzeknes Latgaliešu kultūras biedrības valdes locekle Anna Rancāne: – Konkursa dorbus viertēja komiseja, bet īprīcynuoja tuos avīzeitis, kuru veiduotuoji beja miegynuojuši na tikai puorraksteit datus nu muzeja voi interneta, bet ari atroduši cylvākus, kurus intervēt, pietejuši sovu dzymtu viesturi. Tūmār nūsacejums beja pīsaturēt pi avīzis formāta, īsadūmuot, ka tu taisi pyrmū latgalīšu avīzi “Gaisma”, kuru pyrms 110 godim ar prīcys osorom gaideja sevkurā sātā. Un padūmuot, kaidu ītekmi itī voi cyti viesturiskī fakti ir atstuojuši myusdīnuos. Dīmžāl beja ari pavirši dorbi, bet tūmār paļdis tīm školuotuojim, kuri rūsynuoja sovus audzēkņus dūmuot i īsavērtīs viesturis skreinē.

Laikam šoreiz nebūs par skaļu teikts, ka daudziem jauniešiem tā bija pirmā sastapšanās ar latgaliešu valodu un avīzēm (gan škurinot “Gaismu”, gan klausoties nesen izdoto latgaliskoto Luisa Kerola „Alisi Breinumu zemē” un spēlējot latgaliskās rotaļas), turklāt vērtīga iepazīšanās, jo skolās latgaliešu valodu joprojām sastopam tikai gaiteņos, ne skolas solā... Šis konkurss bija sākums ne tikai datorspēlei undokumentālam izdevumam, tas, pirmkārt, bija jauna lappuse katra jaunieša dzīvē un tās izpratnē – sākot no jauniem faktiem un beidzot ar komandas darba nianšu iepazīšanu. Vēl jau mūsu bērni līdz galam nesaprot, ka taustāmās balvas apputēs, galvenais ir gūtie iespaidi, jauna pieredze un vēlme meklēt un atrast vērtīgo cilvēkos un pašu mājās – “munā sātā, školā i pogostā”!

Novērtēsim mūsu bērnu centienus un arī turpmāk ar savām zināšanām un padomu palīdzēsim viņiem dažādu ideju īstenošanā, jo dažreiz vajag tikai uzdrīkstēties!

***

Iesniegtās avīzes divās minētajās vecuma grupās vērtēja: RA asociētais profesors vēsturē Vladislavs Malahovskis, žūrijas locekļi: RA profesore Ilga Šuplinska, Rēzeknes Latgaliešu kultūras biedrības valdes priekšsēdētāja Līvija Plavinska, dzejniece Anna Rancāne, mūziķi Arnis Slobožaņins, Sovvaļnīks, Ēriks Zeps.

8.–10. klašu grupā 1. vietu ieguva Ilgmārs Rubīns no Preiļu Valsts ģimnāzijas (konsultants Vadims Maksimovs, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciālists) par avīzi „Peļieču Gaisma”. Avīze “Pelēču Gaisma” priecē ar niansēm noformējumā (mazajām svarīgajām detaļām, piemēram, pieteikto abonēšanas maksu, redaktora kontaktiem utt.). Tāpat piesaista fakts par vasarā notikušo ekspedīciju, aptaujātajiem 33 cilvēkiem, unikālo fotomateriālu klāstu, sludinājumiem, “jaundibināto “SIA “Pelieču Druka”, un, protams, tik iederīgo un lasītājiem tīkamo lappusi domu atslodzei (ar interesantām bildēm un notikumiem iz dzīves).

2. vieta šajā grupā – Paulai Vasiļjevai un Samantai Vinciunei no Ābeļu pamatskolas par avīzi „Gaisma” (ar Ābeļu pagasta novadpētnieku Arnoldu Jakubovski). 3. vieta Sidnijai Kalvānei no Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas, kura ar skolotājas Marutas Krustānes atbalstu radīja avīzi „Spogulis” par Gaigalavas pamatskolu. Atzinību un iespēju pavadīt vienu dienu kopā ar mūziķi Ēriku Zepu ieguva Lovisa Ķerubine no Daugavpils 12. vidusskolas, kura ar tēta Andra palīdzību izveidoja avīzi par savām mājām „Drošvariem”. Bet Matīsam Sondoram no Galēnu pamatskolas, kurš kopā ar skolotāju Ritu Upenieci un novadpētnieci Ilonu Sondori izveidoja avīzi „Sondoru dzimta”, būs iespēja pavadīt laiku kopā ar mūziķi Sovvaļnīku.

11.–12. klašu grupā 2. vieta Elvitai Kotānei un Lindai Bumbišai (avīze „Dzīpars”) no Nautrēnu vidusskolas, savukārt 3. vietā Ludzas pilsētas ģimnāzijas audzēkņi: Dana Butrima, Sintija Bokiša, Santa Bule, Valērija Borhova, Māris Lapšovs, Roberts Pozņaks, Alise Fjodorova, Ilze Ostrovska un Evija Lisovska. Konsultējoties ar skolotājām Intu Žeikari un Līgu Arcihoviču, izveidota avīze „Ludza Senāk un Tagad”. Avīzes „Bārzsolys” autori Kristīne Laizāne un Armands Ivulāns ieguva iespēju pavadīt vienu dienu ar grupas „Dabasu Durovys” solistu Arni Slobožaņinu.

1. vietu ieguvēji saņēma Eiropas Parlamenta deputātes Inese Vaideres speciālo balvu – braucienu uz Briseli (tiesa, no Maltas komandas – skolotāja un vidusskolas klases sevi labāk apliecinājusī pārstāve, bet visa komanda dienu pavadīs Rīgā, apmeklējot arī I. Vaideres biroju). 2. vietu ieguvēji ar J. Viļuma finansiālu atbalstu dosies uz LR Saeimu, bet 3. vieta – ar dzejnieci Annu Rancāni ceļos pa Latgali. 

Skaidrīte Svikša

(Maltas BJC žurnālistikas pulciņa skolotāja, 

Maltas vidusskolas absolvente (1996), filoloģijas maģistre)