LT Stable - шаблон joomla Книги

Sociālās zinību priekšmetu tematisko pasākumu cikls Maltas speciālajā internātpamatskolā

Maltas speciālās internātpamatskolas skolotāji un audzēkņu vecāki par  vienu no skolas stiprākajām  pusēm uzskata, to, ka skolēni, kuri vēlās turpināt mācīties, var to darīt šajā pašā izglītības iestādē un apgūt 1.līmeņa profesionālo pamatizglītību.

Izglītības iestādē ir pieejama kvalitatīva, daudzveidīga un lietderīga informācija par dažādu izglītības programmu izvēles iespējām, ka arī informācija par darba tirgu.

Īpaša vērtība veltīta profesijām, kuras tiek realizētas mūsu skolā. Mācību gada darba plānā iekļautie pasākumi, kuri orientēti uz karjeras veidošanu, paredz mērķi paaugstināt skolēnu interesi turpmākās izglītības un profesijas izvēles jautājumos.

Šogad, aprīļa mēnesī, bija paredzēta sociālo zinību nedēļa – atklāto mācību stundu cikls „Izglītība un karjera”, kura norisinājās no 16.aprīļa līdz 20.aprīlim.

Sakarā ar to, 16.aprīlī tika veikta mācību ekskursija uz SIA „JATA” Maltas filiāli. 8.b.,9.b klases skolēni kopā ar skolotāju Viju Tjarve-Golubevu iepazinās ar šuvēja profesiju un tās darba īpatnībām. Skolēni ar interesi vēroja, kā strādā šuvējas, kā notiek darbs un varēja apskatīt saražoto produkciju. Bija izbrīnīti, ka šuvējas tik ātri strādā un tik īsā laikā spēj paveikt tik daudz, kā arī kvalitatīvi izpilda savu darbu. Interesanti bija apskatīt dažāda veida šujmašīnas un to iekārtas, ar kurām darbojas šuvējas. Apmeklējot uzņēmumu, skolēni paplašināja savu redzesloku, savas zināšanas.

17.aprīlī mēs apmeklējām atklāto stundu sākumskolā ar nosaukumu „Profesiju pasaulē” Spēļu formā sākumsskolas skolēni iepazinās ar pavāra, šuvējas un galdnieka profesiju īpašībām. Klases telpā bija organizēta improvizēta gleznu galerija. Katra gleznā bija attēloti dažādu profesiju pārstāvji. Skolotājas Aleksandras Kadakovskas vadībā bērni sapņoja par savu nākotnes profesiju, sapņoja par nākotnes dzīvi. Spēles laikā skolēni mēģināja modelēt modernu mūsdienīgu apģērbu, uzcelt savu sapņu māju, izmantojot neparastu materiālu – makaronus. Nākotnes pavāri jautri izveidoja ēdienu karti.

Pie jautājuma par profesijas izvēli skolēni vēl atgriezīsies daudzas reizes. Jautājums par profesijas izvēli nav izrunājams vienā dienā. Pie tā mēs atgriezīsimies vēl un vēl  pēc grāmatu izlasīšanas, filmu noskatīšanās un diskusijām.

18.aprīlī stafeti pārņēma 8.a-9.a.klase ar skolotāju Viktoriju Dervanovu. Tā kā, gandrīz visa klase jau tagad izteica vēlēšanos apgūt mūsu skolā profesiju pavāra palīgs, stundas tēmas izvēle ”Kā kļūt par pavāru?” bija noteikta jau sen. Vajadzēja tikai palīdzēt skolēniem veidot izpratni par saistību starp izglītību, profesiju un nodarbinātību. Lai sasniegt šo mērķi, tika izmantoti dažādi mācību paņēmieni un metodes, jēgpilna IKT rīku izmantošana un  praktiskais darbs. Viss notika reālajā laikā un cieši saistīts ar mūsu ikdienas dzīvi. Skolēni vēroja ļoti interesantu video montāžu Rīgas tehniskas koledžas audzēkņa Kārļa Augusta  Mežsētas „Itāļu ēdiens”, pēc tam apskatīja pavāra palīga darba pienākumus, darba aprīkojumus, darba apstākļus un iespējas, nostiprinot šīs zināšanas ar praktisku darbu un salīdzinot šo informācijas svarīgumu pēc TV pārraides, kur  šefpavārs Māris Astičs stāsta, kā viņš kļuva par vienu no labākiem šefpavāriem un cik ir svarīgi mācīties tieši tajā profesijā, kuru tu mīli. Tālāk skolēniem bija iespēja patstāvīgi meklēt Rēzeknes novada mājās lapā darba vakances. Izradās, kā mēs atradām trīs darbavietas, kur var strādāt par pavāra palīgu! Par pārsteigumu skolēniem bija izveidots video aicinājums no skolotājas Tatjanas Surgantes nākošgad apgūt profesiju pavāra palīgs, ka arī no skolotājas Marites Jaško puses tika piedāvāta atraktīva radoša un kompetencēm pilna, aizraujoša spēle, kur katrai komandai vajadzēja ātri un pareizi apģērbt pavāra priekšautus un cepures. Mācību stunda paskrēja ļoti ātri, taču neskatoties uz to, skolēni bija iedvesmoti un apņēmības pilni turpināt mācības mūsu skolā.

"Izglītības un karjeras" atklāto mācību stundu cikla ietvaros 5.,6.,7.a klases audzēkņiem tika dota iespēja nostiprināt jau esošās zināšanas  par galdnieka palīga profesiju. Bērni zīmēja, krāsoja, meklēja paslēptos galdnieka darba rīkus puzlēs, domāja, sprieda, risināja problēmsituācijas, pauda savas domas par galdnieka profesiju tādejādi ne tikai attīstot savstarpējās sadarbības prasmes un iemaņas, bet arī padziļinot jau esošās zināšanas par galdniecības profesiju. Bija iespēja izpētīt, ar savām rokām pataustīt galdnieka darba rīkus, uzzināt un iemācīties to nosaukumus, kā arī iejusties jaunā galdnieka lomā.

Agrāk galdnieka profesiju pārsvarā izvēlējās tie puiši, kas īsti nezināja, ko vēlas dzīvē darīt, bet jāmācās bija obligāti. Retais galdnieka profesiju apguva tamdēļ, ka tā patiešām šķita interesanta un saistoša. Laika gaitā daudz kas ir mainījies: šīs profesijas pārstāvji ir ļoti pieprasīti darba tirgu, mācās ne tikai puiši, bet arī meitenes.

Ja kādreiz galdnieki kā darbaspēks nebija īpaši pieprasīti, tad tagad viss ir mainījies krasi uz otru pusi. Labs galdnieks ir pieprasīts darba tirgū, alga viņam ir ļoti laba un konkurētspējīga!

Maltas speciālā internātpamatskola profesionālās izglītības ietvaros piedāvā jauniešiem apgūt ne tikai galdnieka palīga profesiju, bet arī pavāra palīga un palīgšuvējas specialitātes. Tātad, ja jums ir vēlme mācīties un apgūt kādu no šīm profesijām un iegūt 1. līmeņa profesionālo izglītību, kā arī negribās braukt  tālu no mājām, laipni lūgti Maltas speciālajā internātpamatskolā!:) Jau pēc diviem mācīšanās gadiem jūs varēsiet būt par pilnvērtīgiem, konkurētspējīgiem profesionāļiem savā jomā. Profesiju apgūšana dod cilvēkiem jaunas iespējas, jaunas atklāsmes uz sava dzīves ceļa. Katram no mums ļoti svarīgi zināt, just un apzināties to, ka kādam tu esi vajadzīgs. Profesija ļauj mums būt pārliecinātiem un gandarītiem par padarīto darbu.

Skolotāji: Aleksandra Kadakovska, Viktorija Dervanova, Mārīte Bukovska, Vija Tjarve-Golubeva

 

Tuvākie pasākumi

No events found