LT Stable - шаблон joomla Книги
Piektdiena, 17 Marts 2023 17:17

IN MEMORIAM. Pēdējā dambretes partija. Maltas Goda pilsonis Donats Kondrovs (22.07.1932.–16.03.2023.)

Beidzies atvēlētais laiks vēl viena cilvēka pēdējai dambretes partijai ar dzīvi... Šoreiz tas ir izcils Maltas pagasta iedzīvotājs, kurš Maltas vēsturē zelta burtiem ir ierakstījis vārdu “dambrete”, tomēr arī atstājis daudz ko citu, kas paliks draugu, kolēģu, skolnieku, līdzcilvēku atmiņās.

Meklējot sevī atvadvārdus, ieslēdzu audioierakstus no viesošanās Kondrovu ģimenes mājās. Tā ir žurnālista priekšrocība, īpaša sajūta, kas padziļina emocijas – dzirdēt cilvēka balsi, kad viņš jau ir citā saulē. Jā, klasesbiedri Klāra un Donats papildināja viens otru, tāpēc arī pašlaik prātā nāk asociācijas ar diviem cieši blakus augušiem kokiem. Viņus šūpoja daudz un dažādi dzīves vēji, bet viņi noturējās cieši blakus no kāzu dienas 1958. gadā līdz cienījamam vecumam, viedi apliecinot, ka katra dzīve – savs dambretes lauciņš un spēles partija...

Kad Klāras kundze pirms četriem gadiem devās mūžībā, koks blakus zaudēja daļu no sevis... To nevarēja nejust, lai gan viņš stipri un spītīgi turpināja – dzīvot, dziedāt, būt sabiedriski aktīvs. Spilgti atmiņā palikusi kāda augusta pēcpusdiena laukumā pie zirgu pasta stacijas Maltā. Viņš sēdēja uz soliņa ar ziediem rokās. Pienācu, apsveicinājos un uzzināju, ka ir ceļā uz kapsētu. “Šie ziediņi manai Klārai,” viņš teica. Te neko nevarēja piebilst – ne toreiz, ne tagad... Lai cik viņa dzīvē bija uzvaras kausu, bet Klāras kundze bija lielākā “balva” – viņa māju sajūta.

Nu viņi atkal satikušies, un tā ir skaista izskaņa vienam kopīgam stāstam un divu atsevišķu cilvēku bagātiem mūžiem! Lai Dievs dod, ka mēs godam būtu mācījušies no šiem Skolotājiem un spētu savu dzīves partiju spēlēt tikpat ilgi, piepildīti, pilnasinīgi un ar ticību sirdī.

Vēl nesen, cilājot vēsturiskās bildes fotokonkursam, ik pēc laika pavīdēja dambretes vai šaha galdiņi, turnīri un tajos – Donāta kungs kā dalībnieks, vērtētājs, organizators. Tas ir piepildījums, ko neizteikt vārdos... Viņš gan skolotāja profesiju, gan šos sporta veidus bija sevī izdzīvojos tik dziļi, ka gribas ticēt – juta gandarījumu. Tāpēc arī šiem atvadvārdiem pievienoju bildi, kas viņu raksturo spilgti – spēcīgu personību, skolotāju, zinošu, prasīgu, bet vienlaikus ar humora dzirksti acīs. Tāds viņš arī paliks mūsu atmiņā...

Lai taisaulē Jums, Skolotāj, cienīgi pretinieki un tikpat domubiedru, kā kādreiz šaisaulē. Un sveiciniet no mums arī Klāras kundzi...

Visu bijušo audzēkņu un novadnieku vārdā – Skaidrīte Svikša

 

P.S. Atvadīšanas no D.Kondrova notiks 20. martā plkst. 11.00 Rozentovas Romas katoļu baznīcā.

***

Donats Kondrovs – Maltas Goda pilsonis, skolotājs (mācījis matemātiku, fiziku, astronomiju), dambretes kluba “Malta” ilggadējs prezidents, treneris, aktīvs Tautas frontes dalībnieks, vienmēr aktīvi piedalījās koru kustībā, bijis arī senioru kora “Septiņkalne”  dalībnieks.

Donāta kungs intervijās ar smaidu vienmēr teica, ka viņam ir skaistākais vārds Latgalē (tā saukuši gan vectēvu, gan abus krustēvus). Noteikti gribu minēt faktu, ka tieši sarunā ar viņu pirmoreiz uzzināju par to, ka Maltai ir bijis savs miljonārs – ebrejs Ruvins Vainstoks. Dzimis Silajāņu pagastā Dūbu sādžā, kur slavenās keramiķu dzimtas. Bērnība pagājusi Černostes ezera krastā. Purvmalas pamatskolu pabeidzis 1947. gadā, Maltas 1. vidusskolā mācījies vēl Rozentovā. Matemātikas skolotāja specialitāte izvēlēta skolotāja Meirāna ietekmē (pie kura gājis spēlēt arī šahu, bijis izveidots pat “Ziedukalna kauss”). Līdz 1954. gadam studējis Latvijas valsts pedagoģiskajā institūtā. Studējot sācis strādāt Līvānu 1. vidusskolā, no turienes paņemts dienestā (3 gadi). Tad strādājis Druvmalas pamatskola Vainovā, tad Ziedukalna skolā Vertukšņā, kur bijis arī direktora vietnieks mācību darbā. Pušas pamatskolā nostrādāti pieci gadi, bet visilgāk Maltas 1. vidusskolā – 20 gadus. Vēl arī būdams pensijā pusotru gadu bijis skolotājs Ozolainē.

Tam visam paralēli – neskaitāmi dambretes, šaha turnīri, audzēkņu panākumi. Dambretes un šaha spēles urdīja un uzturēja tonusā matemātiķa prātu, tās bija arī nodarbes, kas vienoja domubiedrus un citus maltiešus. Donāta kungs stāstīja, ka “kādreiz Maltas kultūras namā ticis organizēts sabiedriskais šaha klubs un Maltas komanda izcīnīja 1. vietu ar tiesībām pārstāvēt Latgali Latvijas komandu turnīrā. Rajona vadība atteicās no mūsu komandas finansēšanas, tāpēc komandu nolēmām izformēt un nodarboties ar citu sporta veidu. Tā šaha vietā Maltā parādījās dambrete. Ar manu līdzdalību ilgus gadus Latvijas skolu dambretes komanda pirmajā desmitā turējās Ziedukalna un Pušas pamatskolas dambretes komandas. Maltas vidusskola sākām spēlēt starptautisko un poļu-brazīliešu dambreti (līdz tam mēs iztikām ar krievu dambretes variantu). 1994. gadā tika oficiāli nodibināts dambretes klubs “Malta”, kas joprojām ir vecākais dambretes klubs Latvijā”.

Visi minētie fakti nu jau ir vēsture, taču Donāta kunga sākto un izkopto lappusi dambretes stāstā turpina viņa audzēknis. Cienīga dzīves partija, skaists piepildījums ar rezultātiem, kas aiziet līdzi mūžībā...

Lasīts 370 reizes