LT Stable - шаблон joomla Книги
Ceturtdiena, 12 Janvāris 2023 08:35

Maltas mežā uzsākta mizgraužu apkarošana!

2022. gadā nekustamajā īpašumā “Maltas meži” (mežs aiz Maltas KN, Maltas upes otrajā krastā uz Rozentovas pusi), ar kadastra nr. 78700031062 tika konstatēti egļu mizgrauži, kas strauji iznīcina egles.

Valsts AS “Latvijas valsts meži” informē: ja egļu mizgrauzis ir ieperinājies audzē, tā vairs nav glābjama. Taču ar tās savlaicīgu izciršanu var glābt blakus esošās vēl nebojātās audzes.

Pēc ciršanas apliecības saņemšanas 2023. gadā struktūrvienības “Maltas pagasta pārvalde” Saimniecības daļas darbinieki ir sākuši slimo egļu ciršanu, lai nepieļautu, ka mizgrauži turpina izplatīties un postīt mežu.

Nozāģētās egles paredzēts izmantot kā celtniecības materiālu iestāžu vajadzībām, daļēji arī tiks sarūpēta malka Maltas apvienības pārvaldes iestādēm, bet mazvērtīgie koksnes atlikumi tiks nodoti pašvaldības SIA “Maltas dzīvokļu-komunālās saimniecības uzņēmums”.

Informācijai. Izmēros nelielais egļu astoņzobu mizgrauzis ir vabole, kas barojas un attīstās galvenokārt parastajās eglēs. Mizgrauži barojas ar augošām eglēm, kas vecākas par 40 gadiem. Šis kaitēklis masveidā savairojas pēc vētrām un ekstremāli sausām vasarām. Ir ļoti svarīgi līdz 1. aprīlim izvākt no meža nemizotos egļu kokmateriālus, lai tie nekļūtu par tālākas invāzijas avotu. Masveida savairošanās gadījumos tie metas arī uz veselajiem kokiem, un atsevišķos gadījumos astoņzobu mizgrauža uzbrukumi konstatēti pat priedēm. Viens no iemesliem, kāpēc apstākļi astoņzobu mizgrauzim kļūst arvien piemērotāki, ir klimata pārmaiņas. Informatīvs buklets par mizgraužiem: https://www.lvm.lv/images/lvm/mizgrauzi.pdf

Lasīts 186 reizes