LT Stable - шаблон joomla Книги
Ceturtdiena, 30 Jūnijs 2022 09:19

Cienījamie maltieši un viesi!

Tagadējās Maltas vēsturiskais stāsts sniedzas daudz tālāk nekā 85 gadi, nesot sevī gan Rozentovas muižas, gan Rozentovas pagasta, gan Borovas nosaukumus un ar tiem saistītos notikumus un personības. Taču tieši 1937. gada 2. jūlijā tika izdots Iekšlietu ministra V. Gulbja un Pašvaldību departamenta direktora v.i. G. Gauča rīkojums par ciemu pārdēvēšanu, ar kuru Borovaja tika pārdēvēta par Maltu, bet kādreizējo Maltu par Silmalas ciemu, kādus tos pazīstam arī mūsdienas. Šī nosaukumu maiņa joprojām ir viena no vēstures mīklām...

Taču – klāt ir mums zināmās Maltas nosaukuma 85. jubileja un ikvienam, kam Rēzeknes novada Malta ir tuva, šis notikums ir svarīgs. Vēl atmiņā daudziem ir krāšņās, plašās un daudzveidīgās svinības pirms pieciem gadiem, bet laiks, kā tam arī jābūt, steidz uz priekšu, tikai paliek mūsu paveiktais.

Ir svētku laiks. 

Kā jau svētkos, vēlamies dižoties to, ar ko lepojamies: maltiešiem – sirdsgudriem, čakliem un labsirdīgiem cilvēkiem, Goda pilsoņiem, ainavisko dabu mums apkārt, mūsu uzņēmumiem un iestādēm… Pateicoties jūsu darbam, talantiem un sasniegumiem, ciemats mainās, pārveidojas un attīstās. Mūs pamana un atpazīst!

Maltā katru dienu satiekam cilvēkus, kuri strādā ciemata labā un jūtas atbildīgi par visu iedzīvotāju labklājību. Sakoptie pagalmi, iztīrīti trotuāri, dzīves gudrie seniori, laipnās pārdevējas veikalos, mūsu sportistu sasniegumi, katras iestādes darbība un panākumi – tas viss veido mūsu kopējo tēlu, kuru spilgti akcenti ir slaidie priežu stāvi, kas spoguļojas Maltas upes ūdeņos.

Šajās dienās mēs īpaši izjūtam iedzīvotāju saliedētību un savu mīlestību pret dzimto ciematu. No Maltas sākas mūsu lielā un draudzīgā apvienības ģimene. Ceram, ka Maltas jubilejas svētku atmosfēra dāvās ikvienam daudz neaizmirstamu iespaidu un lielisku garastāvokli!

Novēlu Maltā laimīgu bērnu smieklus katrā ģimenē. Ticu, ka tie, kuri reiz pameta savu dzimto ciematu, kādreiz spēs atgriezties, lai šeit turpinātu savu veiksmīgo dzīves stāstu. Vēlamies virzīties uz priekšu kopā ar Maltas ciematu, Maltas apvienību, tiecoties uz mūsdienīgumu un attīstību, saglabājot vecās tradīcijas un veidojot jaunas!

Visiem līdzcilvēkiem – labu veselību, labklājību, laimi ģimenes dzīvē un panākumus visos darbos!

Lai saules mūžs Maltai! Lai saules mūžs Latvijai!

Edgars Blinovs

Maltas apvienības pārvaldes vadītājs

Fakti par Maltu:

•           02.07.1937. tolaik Rēzeknes apriņķī lielāko ciemu Borovu pārsauca par Maltu, bet bijušo Maltas ciemu – ap 5 km uz ziemeļrietumiem no dzelzceļa stacijas Antonopole – par Silmalu.

•           Līdz 1925. gadam tagadējo Maltas pagastu sauca par Rozentovas pagastu (valde – Vertukšnē), 1949. gadā to likvidēja. No 1950. līdz 1959. gadam Malta bija Maltas rajona centrs. 1950. gadā piešķīra strādnieku, 1961. gadā – pilsētciemata statusu. 1991. gadā to kopā ar lauku teritoriju reorganizēja par pagastu. 2009. gadā iekļāva Rēzeknes novadā.

 •          19. gs. 2. pusē Rozentovas muižas piena izstrādājumi vesti uz Pēterburgu un Eiropu.

•           Borovajas sādža sāka veidoties pēc trakta Sanktpēterburga–Varšava izveides, un Maltas zirgu pasta stacijas ēka ir senākā līdz mūsdienām Maltā saglabājusies mūra ēka.

•           Maltai esot bijis arī savs «miljonārs» – tirgotājs ebrejs Ruvins Vainštoks.

•           Slavenais «Borovys tiergs» noticis ceturtdienās tagadējās Smilšu ielas abās pusēs un apkalpojis sešus pagastus.

•           Maltas pagasta rakstvedis 20. gs. 30. gados bijis Miķelis Avens – filozofa Roberta Mūka tēvs.

•           No 1970. līdz 1997. gadam darbojās Maltas VEF– lielākā VEF filiāle Latvijā.

•           Maltas pagastā dzimuši: Pēteris Korsaks (fotovēsturnieks), Regīna Gribuste (mācību līdzekļu autore), Valda Batraks (grafiskā dizainere), Juris Gaigals (gleznotājs), Viktors Lācis (vieglatlēts), dzejniece Jo (Jolanta Silanže), Aigars Runčis (mūziķis), Veronika Tenča-Goldmane (rakstniece) u.c.

•           Maltas pagasta ģerbonī uz simboliska Maltas upes zilā fona ir zeltīts ūdensdzirnavu rats, upes malā – auglīga pļava ar trejlapīša āboliņa trīs sārtiem ziediem. Bet karoga zaļā krāsa simbolizē pagasta zaļos mežus, baltā – tīrās debesis. Pagasta karogs un ģerbonis iesvētīti 2001. gada 7. martā

           "Latgales ciematu stāsti: nezināmais par zināmo" Maltāhttps://fb.watch/dY_bjrYxX7/

 

 

 
 
 
 
Lasīts 291 reizes