LT Stable - шаблон joomla Книги
Otrdiena, 03 Oktobris 2023 09:18

Izdos bērnu ilustrētu galda spēli latgaliešu valodas popularizēšanai

Rēzeknes novada pašvaldības Radošo darbu finansēšanas konkursā atbalstīts Rēzeknes novada pašvaldības iestādes "Maltas apvienības pārvalde" iesniegtais projekts “Galda spēle “Latgalīšu Re-Mi-Do” (re)dzi, mini, dori)”, kurā Maltas Bērnu un jauniešu centra audzēkņi ilustrējuši senus latgaliešu lietvārdus.

Zīmējumu autores ir septiņas skolnieces, kuras pagājušajā mācību gadā apmeklēja Maltas BJC pulciņus “Volūdu detektivi” (sk. Skaidrīte Svikša) un “Hobiju pasaulīte” (sk. Rita Siņavska). Spēle sastāv no 50 zīmējumiem, kas ilustrē piemirstus vārdus latgaliešu rakstu valodā. Lai tā būtu vieglāk uztverama plašākai auditorijai, katram vārdam sniegts atbilstošs tulkojums latviešu, angļu un krievu valodā un katrā kartītē iekļauts pa diviem uzvedinošiem jautājumiem, kas palīdz vārda minētājam. Pieaugušajiem šī spēle tā atsauks atmiņā senus latgaliešu valodas vārdus, bērniem un jauniešiem – papildinās leksikonu ar vārdiem, kurus lietojuši viņu senči.

“Spēle pašlaik vēl ir tikai vienā eksemplārā, bet jau vairākkārt tikusi izspēlēta neformālā gaisotnē un novērtēta dažādu paaudžu un tautību pārstāvju vidū. Vārdu un tiem atbilstošu zīmējumu meklēšana ir ne tikai azartiska, bet arī izglītojoša. Bērnu iesaiste spēles izveidē ļāva veselu mācību gadu interešu izglītības pulciņā atklāt skolēniem latgaliešu valodas skaistumu. Šī kaita jeb spēle ir maltiešu veltījums Latgalei un ikvienam, kuru interesē mūsu valoda,” komentē spēles idejas autore Skaidrīte Svikša.

Projekts paredz radošo galda spēli “Latgalīšu Re-Mi-Do” izgatavot 100 eksemplāros, lai tā būtu pieejama Rēzeknes novada izglītības iestādēm un bibliotēkām. Jau šī gada nogalē Maltas Kultūras namā plānota spēles prezentācija, sasniedzot projekta vispārējo mērķi – caur radošām un inovatīvām aktivitātēm sekmēt Rēzeknes novada iedzīvotāju piederības izjūtu reģiona kultūras telpai.

Inga Čekša-Ratniece
projektu vadītāja