LT Stable - шаблон joomla Книги
Otrdiena, 09 Augusts 2022 08:24

Novadpētniecības ekskursija “Ielas garumā”

Parasti ekskursijās apceļo tālākus un tuvākus novadus. Šoreiz mēs, Maltas pagasta bibliotēka, skolēnu vasaras brīvlaikā nolēmām organizēt ekskursiju, lai tuvāk iepazītu savu dzimto ciematu Maltu. Lai gan viss šķiet zināms un pazīstams, interesantu vietu ciematā un pagastā ir daudz.

Ekskursijas maršruts ”Ielas garumā” bija saistīts ar Stacijas, 1. Maija, Brīvības un Parka ielu. Savu ceļojumu uzsākām no Bērnu un jauniešu centra, tālāk pa Stacijas ielu uz ciemata centru – lielceļu krustcelēm. Pa ceļam ievērojām, ka Stacijas ielā ir vairāki lieli un ievērības cienīgi ozoli, liepas, kļavas. Iela ir ļoti zaļa.

Atceroties vēsturi, jāpiemin, ka Stacijas iela kādreiz bija bruģēta. No Rozentovas muižas gan pa tagadējo Andrupenes, gan Stacijas ielu uz Maltas dzelzceļa staciju zirgu pajūgos veda piena produkciju tālākam eksportam uz Sanktpēterburgu un Varšavu.

Ciemata centrā apskatījām lielo, balto mūra māju ar iebraucamo pagalmu – seno Maltas zirgu pasta staciju, kuras pastāvēšana saistās ar 19. gs. pirmo pusi.

Pievērsām uzmanību senajai Maltas (kādreiz Borovajas) apbūvei. Senāk tur bija veikaliņi, aptieka, frizētava. Tagad galvenokārt tirdzniecības iestādes un omulīgais “Borovas krūgs”, autobusa pieturas namiņš.

Maltas ciemata centrā ir uzstādīts skaists dekoratīvais dzirnavu rats un puķu dobes, vieta, kur gan vietējie, gan ceļotāji var nobildēties.

Kādu no veikala sienām rotā skaists gleznojums – senās Maltas galvenās ielas skats, pie kura labprāt nobildējāmies ar sajūtu, ka esam senajā Borovajā.

Tālāk ceļojumā devāmies pa galveno Maltas maģistrāli – 1. Maija ielu virzienā uz Kultūras namu. Arī šim namam ir sava vēsture: celts 1939. gadā kā Aizsargu nams; skvērā divi piemiņas akmeņi – 2. Pasaules karā bojā gājušajiem padomju karagūstekņiem un ebreju piemiņai.

Ekskursijas noslēgumā apmeklējām Maltas vēstures muzeju.

Paldies visiem ekskursijas dalībniekiem: Adelei, Ģirtam, Artūram, Dzintaram, Adrianam, Innai, Artēmijam, Irinai, Larisai. Gida lomā iejutās Elvīra Pinka.

Mums paveicās, – diena bija silta, īsta vasara, īstais ekskursiju laiks.

Maltas pagasta bibliotekāre Elvīra Pinka

Elvīras Pinkas un Irinas Orlovas foto

Last modified on Otrdiena, 09 Augusts 2022 08:37