LT Stable - шаблон joomla Книги
Pirmdiena, 02 Maijs 2022 08:55

Mazie maltēnieši veidoja Latgales simbolus

Sagaidot Latgales dienu, Maltas Bērnu un jauniešu centrā novadmācībai veltītajā pēcpusdienā 26. aprīlī bērni tika aicināti iepazīt Latgales simbolus, veidoja to kolāžu, zīmēja naktineicu (rudzupuķes) un lynu zīdus, kā arī no plastilīna veidoja cilvēciņus, iedvesmojoties no balvas «Boņuks» figūriņas, kura ieguva jaunus vaibstus (boņuks bija pat ar jostu, mugursomu un vienai meitenei izdevās fantastisks arī sunīša Žika radinieks).

Vispirms bērniem tika piedāvāta prezentācija ar svarīgākajiem faktiem par Latgales kongresu, kā arī akcentētas vairākas vērtības, ar ko mūsu novads ir īpašs, piemēram, baznīcām, krucifiksiem, keramiku, pieminekli “Vienoti Latvijai”, Latgales vēstniecību GORS, piemineklī karalienei Martai, Lielo Nīcgales akmeni utt. Bija prieks, ka bērni daudz ko no tā zināja un bildēs viegli atpazina, taču bija arī vārdi un lietas, kas nebija dzirdēti. Tie, kas runā latgaliski, atzina, ka telefonos izmanto lietotni “Latgalian stickers”.

Tāpat tika meklēti arī dzimtā ciemata – Maltas simboli, un bērni kā pirmos nosauca: skolu, BJC, mežu. Zālē izvietoto triju karogu vidū viņi atpazina Maltas pagasta simboliku, taču nezināja ģerbonī attēloto detaļu nozīmi. Jaunums bērniem bija arī Rēzeknes novada un Latgales karogs, kas top blakuspagastā – Feimaņos pie Māra Rumaka uzņēmumā “Baltic Flags”. Tāpat ar interesi bērni aplūkoja Maltā dzīvojošo “Kroma kolna bruolistes” izveidotāja Aleksandra Lubāna un viņa sievas Ingas šim pasākumam uzskatei piedāvātos senos latgaļu tērpus (uzzināja, kādas senāk bija “zeķes” un pielaikoja smagās kaklarotas). Arī pie saviem novadniekiem Vēsmas un Aivara Ušpeļiem Garkalnos daudzi bija ciemojušies, bet neviens nezināja, ka tieši pie viņiem top arī figūra slavenajai Latgaliešu kultūras gada balvai “Boņuks”. Pasākuma teorētiskās daļas noslēgumā kopā ar bērniem zālē mērījām, cik lielu platību aptuveni aizņemtu Nīcgales lielais akmens. Sanāca liela daļa zāles!

Praktiskā darbošanās notika triju skolotāju vadībā: simbolu kolāžas tika līmētas un parakstītas skolotājas Skaidrītes Svikšas vadībā, rudzupuķes un linus varēja zīmēt kopā ar skolotāju Antoņinu Vasiļjevu, savukārt mazos boņukus kopā ar viņa sunīti Žiku bērni meistaroja pie skolotājas Vitas Kāpostiņas-Tučes. Paldies BJC metodiķei Intai Bulei par atbalstu šai idejai un pasākuma veiksmīgai norisei. Paldies skolotājām par līdzdalību Latgales dienai veltītā pasākumā!

Minētais pasākums bija mazs piliens novadmācības jūrā, tomēr nav šaubu, ka bērnu redzesloks kļuva plašāks. Katrs sev līdzi paņēma kaut vienu jaunu faktu, bet BJC telpās būs apskatāmi viņu mazo roku un gaišo siržu radītie darbiņi Latgalei svētkos!

Tieši tā arī jāpotē dzimtā novada mīlestība – maziem pilieniem un bērniem saistošā valodā un nodarbēs.

Skaidrīte Svikša,

pulciņa “Volūdu detektivi” skolotāja un pasākuma idejas autore

Last modified on Pirmdiena, 02 Maijs 2022 08:59