LT Stable - шаблон joomla Книги
Piektdiena, 23 Aprīlis 2021 10:02

Par dubultkonkursu “Tāva sāta myužam svāta” un Latgales dienas svinībām (27. aprīlī)

Šī gada februārī Maltas Bērnu un jauniešu centrs izsludināja literāro un vizuālo darbu konkursu, veltītu saviem novadniekiem – rakstniecei Veronikai Tenčai-Goldmanei un māksliniekam Jurim Gaigalam un viņu radošajam devumam. Tajā piedalīties varēja līdz 11. aprīlim. PALDIES katram, kurš veltīja laiku šiem konkursiem un tādējādi pagodināja gan mūsu novadnieku piemiņu, gan arī paplašināja savu redzesloku!

Literāro darbu konkursā tika iesniegti 30 darbi (18 darbi 4.-12. klašu grupās) un 12 vecuma grupā “20+”. Savukārt vizuālo darbu konkursam iesūtīti 117 zīmējumi. Abas žūrijas (katrā bija pieci attiecīgo jomu speciālisti) ir beigušas darbu un visās grupās ir izvēlēti labākie darbi, kā arī noskaidroti veicināšanas, simpātiju balvu, kā arī galveno balvu – datora (literāro darbu konkursā) un planšetdatora (vizuālo darbu konkursā) ieguvēji.

Konkurss ir iekļauts “Latgales kongresa dienas 2021” svinību programmā, tāpēc visi tā dalībnieki aicināti 27. aprīlī plkst. 12.00 pievienoties tiešsaistes svinību pasākumam platformā “Zoom”. Visu informāciju ar tiešraides saitēm meklējiet mājaslapās www.lakuga.lv, www.lpr.gov.lv www.rta.lv.   Aicināti piedalīties visi konkursu dalībnieki un viņu skolotāji, konsultanti.

Svinēsim mūsu Latgales svētkus kopā un radoši! Uz tikšanos 27. aprīlī tiešsaistē.

Konkursa organizatori (Maltas BJC)

***

“Latgales kongresa dienas 2021” tiešsaistes svinību programma

27. aprīlī jau trešo gadu tiks svinēta Latgales kongresa diena, un šogad visi pasākumi notiks attālināti, apliecinot, ka arī latgaliskais spēj izpausties jaunās radošās formās, vieno paaudzes un dzīvo cauri ierobežojumiem. Šīgada pasākumu kopums plānots tiešsaistē, kas ļauj norises organizēt kompakti un interesentiem visā pasaulē rādīt latgaliskās identitātes izpausmes mūzikā, mākslā un valodā.

Visi skolotāji kopā ar skolēniem aicināti piedalīties virtuālajās Latgales novadmācības un latgaliešu valodas stundās, kas būs pielāgotas noteiktiem vecumposmiem, bet tajās var piedalīties ikviens. 1.–3. klases un 4.–6. klases (plkst. 9.00–9.40) aicinātas tikties ar etnomuzikologu, radio žurnālistu, pedagogu un postfolkloras grupas “Rikši” vadītāju Ēriku Zepu, kurš stāstīs par savu darbību un latgaliskajām idejām. 7.–9. klases (plkst.10.00–10.40) varēs ieklausīties atmiņās par spēlfilmas “Piļsāta pi upis” (scenārija autors un režisors Viesturs Kairišs) tapšanu, kurās dalīsies Anša lomas atveidotājs, Lielā Kristapa balvas laureāts Dāvis Suharevskis. Savukārt vidusskolēnus no plkst. 11.00 līdz 11.40 iedvesmos dzejniece un producente Evika Muizniece. Novadmācības un latgaliešu valodas stundas tiek rīkotas kopš 2017. gada un ir veltītas Latgales kongresa gadadienai. Tajās Latgalē pazīstami kultūras un sabiedriskie darbinieki stāsta par Latgales kongresu, popularizē latgaliešu valodu, mūziku, tradīcijas utt.

Plkst. 12.00 tiešsaistē sāksies pirmā literāro un vizuālo darbu dubultkonkursa “Tāva sāta myužam svāta” laureātu apbalvošanas pasākums, kurā tiks paziņoti galveno balvu ieguvēji, kā arī veicināšanas un simpātiju balvu saņēmēji, savu speciālbalvu ieguvējus nosauks arī abu mākslinieku meitas. Konkursu organizēja Maltas Bērnu un jauniešu centrs, lai popularizētu rakstnieces Veronikas Tenčas-Goldmanes un mākslinieka Jura Gaigala radošo devumu (poēmu prozā “Pastareite” un tautasdziesmu ilustrācijas). Dubultkonkurss tika piedāvāts arī kā darba forma Latgales novadmācības stundai skolās.

Plkst. 13.00 tiks godināti 20. atklātās latgalīšu rakstu valodas un kultūrvēstures valsts olimpiādes un 21. skatuves runas konkursa "Vuolyudzāni" šīgada laureāti. Olimpiādē, kas notika tiešsaistē, tika aktualizēti latgaliskie pasākumi, notikumi un jubilejas 2020. gadā, filma „Piļsāta pi upis”, skolēni pārbaudīja arī latgaliešu valodas pareizrakstības iemaņas. Savukārt skatuves runas konkursā vērtēja skolēnu ierunātos latgaliešu dzejas un prozas fragmentu videoierakstus. Abus tradicionālos pasākumus “Latgalīšu volūdys, literaturys i kulturviesturis školuotuoju asociaceja”organizēja sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, Valsts izglītības satura centru, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, Latvijas Universitāti un Rēzeknes novada pašvaldību.

27. aprīļa svinību izskaņa plānota plkst. 15.00 ar svinīgu pasākumu Latvijas Republikas Saeimā, kas tiks translēta LR Saeimas mājaslapā www.saeima.lv. Sēdi vadīs Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas priekšsēdētājs Edmunds Teirumnieks un apakškomisijas sekretāre Janīna Kursīte. Plānotas Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita un Ministru prezidenta Artura Krišjāņa Kariņa uzrunas. Tāpat programmā ir Dr. hist.Henriha Soma lekcija “Izglītība Latgalē, vēsturisks skatījums” un Dr. philol. Sanitas Martenas – “Latgalīšu volūda digitālo resursu un mūsdienu valodu izglītības kontekstā”.

Šīgada “Latgales kongresa dienas” svinības organizē: “Latgolys symtgadis kongresa SaRIK” (Sareikuojuma reiceibys izpiļdis komiteja), “Latgalīšu kulturys bīdreiba”, “Latgalīšu volūdys, literaturys i kulturviesturis školuotuoju asociaceja”, Maltas Bērnu un jauniešu centrs. Atbalsta: Rezeknes Tehnoloģiju akadēmija (www.rta.lv), Latgalīšu kulturys gazeta (lakuga.lv) un “Vietējā Latgales Avīze” (www.vieteja.lv).

Visa informācija ar tiešraides saitēm būs atrodama arī mājaslapās lakuga.lv, lpr.gov.lv, rta.lv.

Sagatavoja

Skaidrīte Svikša (žurnāliste, Maltas BJC  interešu izglītības skolotāja)

Last modified on Pirmdiena, 26 Aprīlis 2021 15:30