LT Stable - шаблон joomla Книги
Piektdiena, 14 Februāris 2020 13:36

Maltas BJC notika Droša interneta dienas pasākums “Es un (inter)nets”

11. februārī daudzviet Latvijā, tostarp Rēzeknes novada Maltas Bērnu un jauniešu centrā, tika atzīmēta Pasaules Drošāka interneta diena (DID2020) ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”. Latvijā notika vairāk nekā 100 reģistrēti pasākumi, kas tika apkopoti īpašā kartē. Tāpat šajā dienā vidusskolas vecuma skolēni un pieaugušie varēja skatīties diskusijas “Noķerti tīklā” tiešraidi internetā.

Lai arī BJC zāle jau bija rotāta Valentīndienas svinību krāsās, tomēr pasākuma “Es un (inter)nets” mērķis bija patiešām nopietns – pievērst bērnu uzmanību tam, ka, lietojot internetu, jārūpējas par savu drošību tajā. Šoreiz uzsvars bija uz izglītojošu nodarbību, tāpēc par šo tik aktuālo tēmu plašāk stāstīt tika aicināts dabaszinātņu maģistrs datorzinātnēs, Rēzeknes Tehnikuma direktores vietnieks informācijas tehnoloģiju jomā, mācību materiāla “Operētājsistēmas” izstrādātājs Dainis Susejs. (Viņa pienākumi ikdienā ir Rēzeknes tehnikuma IT sistēmas uzturēšana un attīstība, kā arī tehnikuma audzēkņu izglītošana programmās “Programmēšana” un “Datorsistēmas, datubāzes un datortīkli”. Līdztekus Latvijas mēroga dažādajiem semināriem savas zināšanas padziļinājis starptautiskā IT drošības konferencē "Kiberšahs 2019" un stažējoties Igaunijā (Ida-Virumaa Kutdehariduskeskus).)

Savā prezentācija viņš atgādināja bērniem par pamatnosacījumiem, kas jāņem vērā, kļūstot par interneta lietotāju, piemēram, atšķirības starp vārdiem “internets” un “globālais tīmeklis (www)”, par mājaslapu (tīmekļa vietņu) klasifikāciju, par paroļu drošību, Wi-Fi lietošanas niansēm, viltus ziņu atpazīšanu u.c. tēmām. Tāpat bērniem tika atgādināts par lietotņu lejuplādes drošību (aicinot izmantot Google Play un App Store) un problēmām, kas var rasties, ja nerūpējas arī par sava viedtālruņa vai planšetdatora “veselību”.

Kā vienmēr, pārdomas raisa bērnu jautājumi un praktiskās darbošanās. Aktivitātē “Mana lietotņu piramīda” bērni, izmantojot savus telefonus, konstatēja, kuras lietotnes lieto bieži un kuras izmanto reti un tā pārslogo un pakļauj riskam savu telefonu. Šādu piramīdu aizpildīja arī lektors, bet viena meitene piramīdā atzīmēja, ka visbiežāk telefonu izmanto, lai zvanītu vecākiem, vien reizumis ieskatās “Google”. Savukārt labirintam (ar datorvīrusu ziņojumiem un krāpnieku ziņām) bērni itin ātri un prātīgi izgāja cauri. (Labirinta uzdevums, tāpat kā uzskates materiāli, kas ir aplūkojami BJC, atrodami mājaslapā www.drossinternets.lv)

Lai arī par pasākumu interesi bija izrādījuši pamatā sākumskolēni, tomēr skaidrs, ka  arī viņi jau spēj pamanīt virtuālās pasaules izaicinājumus. Par to liecināja jautājumi: kā zināt, ka manu telefonu noklausās? Vai manu numuru var izmantot krāpnieki? Kas notiek ar manu fotogrāfiju, kad es to pārsūtu citam cilvēkam? Cik ilgi var lietot internetu manā vecumā? Utt. Speciālista atbildes bija pārliecinošas un bija redzams, ka bērni ieklausās. Tas arī bija pasākuma mērķis. Paldies visiem aktīvajiem, atsaucīgajiem dalībniekiem. Paldies Intai Bulei par palīdzību un, protams, paldies mūsu zinošajam viesim Dainim Susejam, kurš patiešām bērniem saprotamā valodā, ar piemēriem iz dzīves stāstīja par šo svarīgo tēmu – drošība internetā.

P.S. Pēc pasākuma nākas konstatēt, ka vairums Maltas jauniešu ir viszinoši datorzinībās. Bet ironisks un skumjš konstatējums, jo daudzi neuzskatīja par sev noderīgu apmeklēt šo patiešām izzinošo lekciju. Protams, daudziem bija arī objektīvi apstākļi, bet runa ir par tiem, kas domā, ka visu zina un nevajag ieklausīties speciālistos. Vajag un vēl kā, jo datorzinības ir viena no jomām, kurā attīstība ir ļoti strauja.

Skumji, ka jaunieši nenovērtē skolotāju pūles, jo katra aktivitāte, katrs pasākums ir domāts JUMS – jūsu redzesloka paplašināšanai. Jums kā tehnoloģiju laikmeta bērniem drošība internetā ir viena no pamattēmām… Ja nevēlaties to apgūt pie speciālistiem, lai veicas pašmācības ceļā, tikai – “digitāli puni” garantēti, turklāt tie var ietekmēt jūsu nākotni...

Skaidrīte Svikša,

Maltas BJC Žurnālistikas pulciņa skolotāja, pasākuma organizatore

Last modified on Piektdiena, 14 Februāris 2020 14:46